Na današnji dan 1992. godine granata je pala na red civila koji su čekali hljeb, ubivši 26 Sarajlija i ranivši 108
Sarajevo se sjetilo svojih
U glavnoj sarajevskoj ulici Ferhadija danas je obilježena 34. godišnjica od jednog od najtragičnijih trenutaka opsade Sarajeva. Na mjestu stradanja, dostojanstveno i uz suze, okupili su se članovi porodica, preživjeli, prijatelji i brojne delegacije kako bi odali počast 26 građana čiji su životi brutalno prekinuti u redu za hljeb.
Bio je to prvi, i jedan od tri najveća masakra nad civilima Sarajeva tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu od 1992. do 1995. godine.
Dan kada je granata pala na red za hljeb
Na današnji dan 1992. godine, s okolnih agresorskih položaja ispaljena je minobacačka granata koja je pala direktno među građane koji su čekali ono najosnovnije za preživljavanje. Ubijeno je 26 Sarajlija, dok je 108 teže ili lakše ranjeno.
Danas su pročitana imena svih ubijenih: Nedžad Abdija, Ismet Ašćerić, Ruždija Bektešević, Snježana Biloš, Predrag Bogdanović, Vladimir Bogunović, Vasva Čengić, Gordana Čeklić, Mirsad Fazlagić, Emina Karamustafić, Mediha Omerović, Bahrija Pilav, Mila Ruždić, Mile Ružić, Abdulah Sarajlić, Sulejman Sarajlić, Hatidža Salić, Galib Sinotić, Sreten Stamenović, Srećko Šiklić, Božica Trajeri-Pataki, Vlatko Tanacković, Srećko Tanasković, Tamara Vejzagić-Kostić, Jusuf Vladović i Izudin Zukić.
Komšić: “Najradije bih opsovao”
Prisutnima se obratio i član Predsjedništva BiH Željko Komšić, čije su riječi odjeknule tišinom i bolom.
“Većina vas ste vrlo mladi, ne sjećate se tog dana. Neko se i sjeća. Ovakav je dan bio, lijep, topao i sunčan. Je l’ de da nije u redu na ovom mjestu na ovaj dan čovjek da psuje? Mada, najradije bih opsovao. Je li ovo borba za moć bila? Je li ovo bila borba za moć? Ili je ovo borba za preživljavanje bila?”, upitao je Komšić, ostavljajući pitanje bez odgovora jer odgovora nema.
1.425 dana opsade, 11.541 ubijenih
Opsada Sarajeva trajala je 1.425 dana, tokom kojih je ubijeno 11.541 građana, među kojima 1.601 dijete. Cvijeće na spomen-obilježje položile su delegacije svih nivoa vlasti u Bosni i Hercegovini, uključujući Predsjedništvo BiH, Parlamentarnu skupštinu BiH, Vijeće ministara BiH, rukovodstvo Federacije BiH, kao i čelnike Grada Sarajeva i sarajevskih općina.
Masakr u Ferhadiji ostaje trajni simbol stradanja, ali i vječna opomena da se zlo ne smije zaboraviti.
data-nosnippet>
