U subotu, 14. juna, Sarajevo će po sedmi put biti domaćin Bh. povorke ponosa, jednog od najznačajnijih događaja u borbi za ljudska prava LGBTIQ+ zajednice u Bosni i Hercegovini. Ove godine ruta povorke bit će drugačija nego ranijih godina, a organizatori su već sada jasno definisali svoje zahtjeve i najavili bogat kulturno-umjetnički program.
Okupljanje i šetnja
Zvanično okupljanje učesnika planirano je u periodu od 16:00 do 18:00 sati na zelenoj površini između Zemaljskog i Historijskog muzeja. Ulaz će biti moguć sa Vilsonovog šetališta i iz pravca Historijskog muzeja.
Tokom okupljanja, organizatori će održati dio programa u kojem će prisutni imati priliku čuti poruke zajednice, te se pripremiti za šetnju koja počinje tačno u 18:00 sati.
Nova ruta kretanja
Za razliku od prethodnih godina, ovogodišnja ruta kreće od Zemaljskog muzeja glavnom saobraćajnicom prema mostu na Skenderiji. Učesnici će potom preći na drugu stranu Miljacke i nastaviti ulicom Terezija, a zatim se preko mosta Vrbanja vratiti na Vilsonovo šetalište do početne tačke. Ovdje će biti upriličeno zatvaranje manifestacije uz govore i kulturno-umjetnički program koji će trajati do 21:00 sat.
Pet ključnih zahtjeva
Organizatori Povorke ponosa ističu pet glavnih zahtjeva koje upućuju vlastima:
-
Pravno priznanje istospolnih zajednica, čime bi se osigurala ravnopravnost u porodici i svakodnevnom životu.
-
Donošenje zakona o rodnom identitetu, koji bi omogućio trans osobama zakonsku promjenu identiteta bez dodatnih psihijatrijskih procedura.
-
Zaštita LGBTIQ+ osoba od nasilja u porodici, jer su često meta diskriminacije i zlostavljanja unutar vlastitih domova.
-
Uvođenje zločina iz mržnje u krivične zakone, kako bi se napadi motivisani homofobijom i transfobijom tretirali ozbiljno.
-
Izmjena zakona o javnom okupljanju u KS u skladu s evropskim standardima, kako bi se pravo na protest i okupljanje dodatno osiguralo i unaprijedilo.
Poruka organizatora
Povorka i ove godine ostaje protest, a ne parada, poručuju organizatori – simbol otpora, borbe i vidljivosti za sve one čiji glasovi često ostaju ignorisani. U vremenu kada prava LGBTIQ+ osoba i dalje nisu ni približno izjednačena sa ostalim građanima, ovakvi događaji podsjećaju na važnost solidarnosti, jednakosti i slobode.