Sa sobom poveo ministra unutrašnjih poslova RS-a, a najavljeni su i razgovori sa Šojguom
Još jedan put u Moskvu
Delegacija iz Republike Srpske, u kojoj se nalazi i predsjednik SNSD-a Milorad Dodik, ponovo boravi u Moskvi. Ovaj put razlog dolaska je Međunarodni forum o bezbjednosti na kojem učestvuje više od 120 zemalja i 140 delegacija.
Uz Dodika je u Moskvu otputovao i ministar unutrašnjih poslova RS-a Željko Budimir. Najavljeno je da će se delegacija iz RS-a sastati sa sekretarom Vijeća sigurnosti Ruske Federacije Sergejom Šojguom.
Dodik govori o ugroženosti RS-a
Prema programu Foruma, Dodik bi sutra trebao nastupiti na plenarnoj sjednici. Tema njegovog obraćanja bit će sigurnosna perspektiva malih zajednica u kontekstu globalne geopolitike.
“Iznest ću naše stavove da smo mi mala zajednica i da smo najčešće, po posljedicama, bezbjednosno i u svakom drugom pogledu zavisni od igre velikih zemalja, velikih supersila, koje su očigledno danas veoma razigrane na globalnom nivou”, rekao je Dodik, dodavši da će prenijeti stav da je RS ugrožena i da je ostanak u BiH za nju opasnost.
Drugi posjet Rusiji u manje od mjesec dana
Ovo nije prvi Dodikov odlazak u Rusiju ovog maja. Svega nekoliko sedmica ranije, Dodik je zajedno s predsjednikom RS-a Sinišom Karanom i predsjednikom Narodne skupštine RS-a Nenadom Stevandićem boravio u Moskvi i imao sastanak s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom. Taj posjet bio je povezan s proslavom Dana pobjede u Drugom svjetskom ratu.
Dodik i čelnici RS-a ne kriju bliskost s Rusijom te su česti gosti u Kremlju, što redovno izaziva reakcije kako u BiH, tako i u međunarodnoj zajednici.
data-nosnippet>
