U Sarajevu je danas obilježena godišnjica ubistva srednjoškolca Denisa Mrnjavca, koji je ubijen 5. februara 2008. godine. Roditelji, prijatelji, učenici i građani okupili su se na tramvajskoj stanici, mjestu na kojem su ga brutalno napala trojica maloljetnika, nanijevši mu teške tjelesne povrede od kojih je dan poslije preminuo.
Sarajka Latifa Pajić izrazila je duboko razočaranje što niko iz tramvaja nije reagovao na napad.
“Svake godine postavljam sebi jedno te isto pitanje: kakvi su ljudi sjedili u tom tramvaju? Da niko nije reagovao? Ja bih, da sam bila u tom tramvaju, ja bih sigurno reagovala. Mislim da bih ga spasila bar od smrti. Ne mogu da shvatim. Za mene su to ubice. Sve i jedan čovjek koji je sjedio u onom tramvaju je za mene ljubica. Jer nepojmljivo mi je to. To nije Sarajevo. Ja sam rođena Sarajka i ne mogu da shvatim da niko u tom tramvaju nije reagovao. Pa da su ustale tri kilave beba, pa nešto bi učinile da ne bi mali izgubio život. Taj jedan fini dječak, nevin”, rekla je Latifa Pajić.
I učenici sarajevskih škola, među kojima su i kolege iz Srednje ekonomske škole i KŠC Srednje medicinske škole, svake godine dolaze na ovaj dan kako bi odali počast Denisu.

Adla Šurković, učenica Srednje ekonomske škole, ističe važnost zajedničkog stava protiv nasilja:
“Vršnjačko nasilje je najgora stvar koja se može desiti i to moramo potpuno zaobići.”
Sličnu poruku prenosila je i Ira Grgić iz KŠC Srednje medicinske škole, naglašavajući da je prevencija nasilja ključna: “Moramo osvježiti svijest među mladima i podržati ih da se obraćaju profesorima i prijateljima, jer samo tako možemo spriječiti tragedije.”
Borba protiv nasilja nije jednostavna, posebno u doba kada društvene mreže i mediji često propagiraju nasilne sadržaje. Pedagogica Dalila Ramić iz Srednje ekonomske škole napomenula je da škole provode brojne preventivne programe, uključujući i kampanju pod nazivom “Ne okreći glavu”, koja poziva na aktivno reagovanje u slučajevima nasilja.
“Ponekad smo skloni okrenuti glavu i prešutjeti, ali moramo reagovati”, dodala je Ramić.
Tragična smrt Denisa, prema riječima njegove majke Anje Mrnjavac, nije samo individualna tragedija. Ona smatra da Denisova žrtva simbolizira borbu za svu nevinu djecu čiji je život prerano ugašen.

“Svaku tragediju doživim ponovo kao svoju, ličnu. Mislila sam da je Denisova žrtva žrtva za svu djecu. Nedužnu djecu koja ničim nisu izazvala, a evo, uskraćeno im je pravo na život. Međutim, tragedije se ponavljaju iz dana u dan. Šta reći, nego ono što sam i svaki put dosad govorila. Smatram da su tu mnogi zakazali, ali prije svega znamo gdje živimo, u kakvom okruženju. Društvo je takvo kakvo jeste, svi se više bave svojim nekim osobnim stvarima, zaradom i ostalim, a najmanje djecom. Ipak, mislim da će valjda nekada i svijest doći do tih koji se pitaju, pogotovo do tih vladajućih struktura i da će napokon postati svjesni da je budućnost ne samo ovog grada, nego i svijeta, osigurana djecom. Moj Denis, nažalost, nije imao mogućnost, uskraćeno mu je svako pravo da živi, da diše ovaj zrak, da završi fakultet, da jednostavno ostvari sebe na poslu i privatno, što su na moje zadovoljstvo njegove kolege i kolegice već, da kažem, u velikom broju slučajeva ostvarile. Ali evo, moj Denis je ipak tu da simbolizira na ovaj jedan gnusni čin, da ukazuje na jednu nepravdu i Denis je ovog dana proglašen i kao, ne samo žrtva maloljetničke delikvencije, nego je i današnji dan proglašen danom borbe protiv maloljetničke delikvencije. Smatram da je to najmanje što je ovaj grad mogao i trebao učiniti”, kazala je Denisova majka, Anja.
















Mirsad Kebo, bivši potpredsjednik Federacije BiH, također je prisustvovao obilježavanju godišnjice, i naglasio da su ubistva mladih postala duboko ukorijenjen društveni problem.
“Ovdje nije samo pitanje pravde, ovo je problem koji se mora riješiti u svim segmentima društva. Ako sistem nije u stanju da se suoči sa nasiljem, onda smo svi mi odgovorni”, poručio je Kebo.
Slučaj Denisa Mrnjavca i dalje ima dubok odjek, jer su vlasti nakon tragičnog događaja obećale izgraditi spomen obilježje, no do danas to obećanje nije ispunjeno.
“Bilo je mnogih obećanja od strane gradonačelnice da će biti izgrađeno spomen obilježje, da će ovi građani, djeca, škole moći doći i pristojno položiti svijeće i pokloniti se u spomen, ne samo Denisu, nego svim stradalim žrtvama, nedužnim žrtvama ovog grada. Međutim, do dana današnjeg to očigledno nije nikome bio prioritet, niti je ko u tom pravcu djelovao”, rekla je Anja Mrnjavac.
Podsjećamo, zbog ubistva Mrnjavca, Općinski sud u Sarajevu je dvije godine kasnije pravosnažno osudio Nermina Sikirića, koji je u vrijeme djela imao 17 godina.
Za pomaganje u izvršenju ubistva Vrhovni sud Federacije BiH osudio je 2010. godine Ademira Lelovića (18) i Berina Talića (19) na 15, odnosno deset godina zatvora.