Oglasi - Advertisement

Do sada su analgetici poput Brufena, Aspirina, Andola i Kafetina bili lako dostupni bez recepta, ali nova pravila farmaceutske inspekcije uvode stroži nadzor nad njihovom prodajom.

Od sada, veće doze ovih lijekova moći će se nabaviti isključivo uz ljekarski recept, čime će se spriječiti njihova nekontrolisana upotreba. Iako su ova pravila postojala već godinama, u nekim apotekama su često bila zaobilažena, ali su inspekcijske kontrole u posljednje vrijeme postale intenzivnije kako bi se osigurala dosljedna primjena zakona.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Iz Kantonalne uprave za inspekcijske poslove KS potvrđuju da farmaceutska inspekcija stalno prati poštovanje režima izdavanja lijekova, a nadzor će biti nastavljen i tokom 2025. godine.

„Zakonom o apotekarskoj djelatnosti propisano je da apoteke moraju poštovati režim izdavanja lijekova utvrđen dozvolom za stavljanje lijeka u promet. Također, zabranjeno je nuđenje materijalne koristi osobama koje propisuju ili izdaju lijek“, navode iz inspekcije.

„Istim zakonom je propisano i da se lijekovi propisuju i izdaju na recept, ili bez njega, zavisno o režimu izdavanja lijeka definiranom dozvolom Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH, u skladu s odredbama državnog zakona i propisima donesenim na njegovoj osnovi“, dodaju iz Kantonalne uprave.

Prema pravilima, bez recepta mogu se izdavati samo lijekovi koje je Agencija za lijekove i medicinska sredstva BiH odobrila za takvu prodaju. Direktorica Agencije, Nataša Grubiša, ističe da neki lijekovi mogu izazvati neželjene efekte, zbog čega ih pacijenti moraju koristiti pod strogom medicinskom kontrolom.

„Neki lijekovi imaju neželjene efekte, zbog čega se izdaju samo na ljekarski recept, kako bi se kontrolisao način doziranja i upotrebe“, objašnjava Grubiša.

Iako javne apoteke u kantonima strogo poštuju pravila o izdavanju lijekova na recept, pojedine privatne apoteke do sada su prodavale ove lijekove bez ograničenja, ostvarujući profit na taj način.

Predsjednik Udruženja veleprometnika lijekovima i medicinskim sredstvima BiH, Faruk Hadžić, postavlja pitanje kako je bilo moguće da se receptni lijekovi prodaju bez recepta.

„Nikada nijedna apoteka u cijeloj zemlji nije smjela izdavati lijekove bez recepta. Morate imati komercijalni recept koji se realizuje u apoteci, na osnovu kojeg kupujete lijek. Analgetici su grupa lijekova koja može biti zloupotrijebljena, jer neko može koristiti analgetik iako mu on nije potreban. Jasno je da su pojedine apoteke profitirale, jer bi vjerojatno prodale manje lijekova da su se pridržavale pravila“, ističe Hadžić.

POKLANJAMO TI BESPLATNU KNJIGU!

Upiši svoj e-mail i preuzmi BESPLATNU knjigu 'Bogati otac, siromašni otac'! Saznaj kako korak po korak doći do finansijske slobode i izgraditi život iz snova!

Jedan klik do tvoje knjige i novih prilika!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here