Danas bi u Sarajevu bio lijep i sunčan dan, da ga nije, kako to obično biva prekrio sivi oblak zagađenog zraka. Postoje mjerna mjesta i instrumenti koje Sarajevo već godinama svrstavaju u sami vrh liste gradova sa najotrovnijim zrakom na svijetu, onim koji truje i ubija poistiha.
Da bi shvatili šta dišemo ne trebaju nam ti silni instrumenti, samo par koraka sarajevskim ulicama. Njima su jutros djeca krenula u školu i disala. Djeca koja žive u gradu koji nema plan.
Priča se ponavlja, u isto vrijeme, u isti vakat kako bi to rekle Sarajlije. Nadležni kažu, pa mi smo usvojili strategiju. A pluća škripe, svake godine jače, do jednom. Naviknuti da bazdi i da park zamijeni zgrada, drvo da zamijeni kuća, svake godine pitamo isto. Postoji li rješenje? Hoće li neko na vrh Trebevića staviti golemi ventilator da raspuše?
Zrak u Sarajevu nije zagađen od prošlog petka, još se sjećamo skeča Nadrealista i malog Almira kojeg je Minka morala prati u “tri vode”. Po tom se pitanju od Emerika Bluma nije uradilo ništa vrijedno pomena.
Ono što je ozbiljno rađeno jeste izgradnja kuća, zgrada, poslovnih objekata. A to će najbolje prikazati fotografije.
Google Earth u svojoj arhivi skladišti mape koje jasno pokažu kako i šta se napravilo u posljednje 22 godine.
Izgled padinskog dijela Sarajeva u općini Novi Grad, Buća Potok i promjene od 2002. do 2024. godine.
Kako je izlgedao tlocrt grada 2002. ,a kako izgleda danas u naseljima u općini Novo Sarajevo i Centar pogledajte na satelitskom snimku ispod.
Kako je glavni grad BiH izgledao uz samu obalu Miljacke u opštinama Novo Sarajevo i Novi Grad pogledajte na snimku ispod.
Promjene su vidljive i na padinama Trebevića.
Promjene su uočljive golim okom, a svaka nova građevina novi je zagađivač.
Svaka nova građevina su novi automobili koji se smatraju jednim od navjećih zagađivača zraka pored domaćinstava koja se zagrijavaju na zastarjele načine.