Uprkos primirju, od njegovog početka ubijeno je još 900 Palestinaca, a ovogodišnji Bajram obilježava se u suzama i bolu
Bajram bez radosti
Dok muslimani širom svijeta obilježavaju Kurban-bajram u radosti i miru, stanovnici Gaze provode ga na sasvim drugačiji način. Nakon klanjanja bajram-namaza, veliki broj Palestinaca otišao je ravno na groblja, gdje su posjetili grobove članova porodice ubijenih tokom izraelskih napada koji traju od oktobra 2023. godine.
Primirje postoji samo na papiru
Iako je formalno na snazi primirje, napadi na Gazu se nastavljaju. Prema procjenama, od početka primirja ubijeno je još 900 Palestinaca. Za mnoge stanovnike Gaze, Bajram je tako postao dan sjećanja na izgubljene, a ne dan proslave.
“Obavljamo obrede Kurban-bajrama uprkos kontinuiranom gađanju cionističkog neprijatelja. Jučer su se dogodili napadi, atentati, masakri i kontinuirani teror. Uprkos tome, ostajemo postojani na svojoj zemlji, uz svoje svetinje i svoje živote. Živimo život i izvršavamo naredbe Poslanika, tako što osjećamo radost na dan Bajrama uprkos svim poteškoćama”, rekao je za Reuters Loai Al-Qaryouti iz Gaze.
Kada nema voljenih, nema ni Bajrama
No za mnoge, ni ta postojanost ne može popuniti prazninu koju je rat ostavio. Rizq Al-Dahdouh, koji je Bajram proveo obilazeći grobove svojih najmilijih, opisao je bol koji ne poznaje praznike.
“Bajramska radost je u voljenima. Kada dijete izgubi majku, oca ili amidžu, ono je tužno. Tada nema radosti ni za djecu, ni za starije, ni za bilo koga. Imam 55 godina. Kada sam izgubio majku, bio sam veoma tužan. Nisam sretan. Nemam Bajram”, rekao je Al-Dahdouh.
data-nosnippet>
