Mustafa Cerić: “Izvinite, nasjeo sam na priču o Hayatu. Nisu oni žrtva, nego BH Telecom”

Redakcija
Autor
4 min čitanja
Foto: Hayat TV

Bivši reisu-l-ulema Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini Mustafa Cerić oglasio se na društvenim mrežama i uputio javno izvinjenje zbog, kako je naveo, pogrešne procjene situacije u vezi s Hayat TV i BH Telecom.

Cerić je priznao da je, kao i mnogi drugi, povjerovao u emotivni narativ da se Hayat TV želi ugasiti, te da je BH Telecom predstavljen kao strana koja vrši pritisak.

„Nasjeli smo na emociju, a ne na činjenice“

– Kao i mnogi dobronamjerni Bošnjaci, i ja sam nasjeo na emotivnu priču Hayat TV-a da ga BH Telecom navodno želi ugasiti. Povjerovao sam u narativ „napada na naš glas“, u patetiku i paniku, u priču da su „na udaru ramazanski program“, „istina“ i „narod“. I pogriješio sam – naveo je Cerić.

Dodao je da istina često nije ono što najviše uzdrma, već ono što najviše objašnjava.

„Nije Hayat žrtva, nego BH Telecom“

Prema njegovim riječima, suština problema ne leži u borbi za slobodu medija, već u ugovornim odnosima, pravima distribucije i novcu.

– Istina je, koliko god bila neugodna, sasvim drugačija: nije Hayat žrtva BH Telecoma, nego Hayat, svjesno ili nesvjesno, ruši BH Telecom. I ruši ga na način koji može koštati sve nas – poručio je Cerić.

On tvrdi da se u pozadini spora nalazi firma koja polaže prava na distribuciju Hayata i drugih kanala, s potraživanjima koja, kako navodi, dosežu oko 25 miliona konvertibilnih maraka, te da trag tog problema vodi van Bosne i Hercegovine.

Kritika šutnje i medijske manipulacije

Cerić smatra da je BH Telecom, kao javna kompanija, pokušao zaštititi sebe od tužbi i velikih finansijskih gubitaka, dok je Hayat, kako navodi, mjesecima šutio o ugovornoj pozadini problema.

– Kada šutiš o ugovorima, a vičeš o „gašenju“, ti ne braniš istinu – ti je zamjenjuješ emocijom – istakao je.

Izvinjenje javnosti i promjena stava

Bivši reisu-l-ulema uputio je izvinjenje zbog, kako je rekao, širenja priče koja se sada pokazuje manipulativnom i opasnom.

– Izvinjavam se što sam, u dobrom uvjerenju, učestvovao u atmosferi histerije, umjesto da tražim činjenice. Što sam, makar i nesvjesno, pomogao da se naruši povjerenje u državnu infrastrukturu – naveo je.

Dodao je da rušenje BH Telecoma ne znači rušenje „neke firme“, već narušavanje državnog kapaciteta i zajedničke infrastrukture.

„Manje patetike, više dokaza“

Cerić je poručio da ubuduće bira da stane na stranu činjenica, a ne performansa.

– Ne moramo voljeti BH Telecom da bismo razumjeli da ga ne smijemo razvaljivati lažima. Ne moramo mrziti Hayat da bismo vidjeli kada se igra prljavo. Ljubav prema Bosni i Hercegovini nije u tome da vjeruješ svemu što zvuči „naše“, nego da braniš ono što je istinito, čak i kada zaboli – zaključio je Cerić.

Na kraju je naglasio da njegov istup nije usmjeren protiv Hayat TV-a, već predstavlja, kako je rekao, „riječ istine za BH Telecom“, uz poziv na odgovornost, razum i zajednički rad za dobro države.

Podeli ovaj članak
Nema komentara

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *