Ministar komunalne privrede Kantona Sarajevo Mladen Pandurević održao je konferenciju za novinare povodom problema s grijanjem u Vogošći, odnosno prekida isporuke toplotne energije putem preduzeća BAGS Energotehnika.
Pandurević je iznio ozbiljne optužbe na račun direktora ovog preduzeća Enisa Džihanića, tvrdeći da se situacija s prekidima grijanja ponavlja svaka dva do tri mjeseca, uprkos tome što je novac za grijanje osiguran.
Mazut korišten mimo namjene
Prema riječima ministra, do sada je isporučeno oko 250 tona mazuta, dok bi dodatnih 150 tona trebalo osigurati grijanje do sredine marta.
Međutim, tvrdi da su dostavljene količine, namijenjene isključivo za grijanje stanova, korištene i za privatne aranžmane.
– BAGS je te količine koristio za grijanje pasa, poslovnih prostora koje izdaje privatnicima i sve to naplaćivao – rekao je Pandurević.
Dodao je da je od sinoć stanje djelimično normalizirano te da se očekuje nastavak isporuke mazuta.
Cisterna knjižena kao donacija
Ministar je naveo i da je direktor BAGS-a cisternu goriva, koja je bila pozajmica od preduzeća HIFA Oil, knjižio kao donaciju.
– To je apsolutno pogrešno i nedozvoljeno – poručio je Pandurević.
Najavio je da će Vlada KS na posebnoj sjednici razmatrati hitne mjere, uključujući pokretanje procedure za smjenu direktora i imenovanje vršioca dužnosti, kao i raspisivanje konkursa za stalnog direktora.
Moguća krivična odgovornost
Pandurević je kazao da će biti pokrenute aktivnosti na podnošenju izvještaja o eventualno počinjenim krivičnim djelima, te da se očekuje izvještaj budžetskog inspektorata o utrošku sredstava.
– On isporučuje i naplaćuje grijanje, troši novac, a građani Kantona Sarajevo to finansiraju. Ta situacija traje tri godine – rekao je ministar.
Istakao je i da direktor BAGS-a prima platu koja je 50 posto veća od ministarske, dok članovi uprave imaju primanja veća od bilo kojeg ministra u Kantonu Sarajevo.
Vlada KS bi u ponedjeljak trebala razmatrati predložene mjere i eventualne smjene u ovom preduzeću.
data-nosnippet>
