Policija o slučaju Amine Dželilović: „Spasila je živu glavu“

Redakcija
Autor
4 min čitanja
Foto: Facebook

Policija se oglasila o slučaju osamnaestogodišnje Amine Dželilović-Dedić iz Bugojna, koja je jučer pobjegla iz kuće porodice Dedić u selu Bistro kod Novog Travnika, a prema riječima njene majke – „spasila je živu glavu“. Djevojka je pronađena promrzla, gola i bosa, nakon čega je slučaj prijavljen policiji i nadležnim institucijama.

Amina je tokom jučerašnjeg dana boravila u policijskoj stanici, gdje je dala izjavu, a o cijelom događaju oglasilo se i MUP Srednjobosanskog kantona.

Potresna ispovijest majke

Majka Azra Dželilović kroz suze je ispričala da je njena kćerka uspjela pobjeći samovoljno, potraživši pomoć kod prve komšinice.

„Sakrila se kod prve komšinice, pobjegla je gola, bosa i promrzla. Ta žena ju je primila u kuću i odmah pozvala njenog oca. On zbog zabrane prilaska nije mogao doći, pa je poslao svog brata i kolegu da je odvezu. Amina je u policiji bila vidno potresena. Ovo je ono čega sam se najviše bojala. Ali, hvala Bogu, spasila je živu glavu“, kazala je majka.

Dodala je da je jučer davala izjavu i na sudu, u vezi s ranijim događajem kada je policija pozvana nakon njenog dolaska pred kuću porodice Dedić kako bi vidjela kćerku.

Navodi o maltretiranju i svjedoci bijega

Prema riječima majke, muškarac i žena koji su primili Aminu u kuću bit će svjedoci da je djevojka pobjegla samovoljno, bez ikakvih ličnih stvari.

Podsjećamo, o ovom slučaju se i ranije pisalo. Amina se udala za Rifeta, kojeg je upoznala putem društvenih mreža, ali je njena majka od početka tvrdila da kćerka nije sretna i da je izložena psihičkom i fizičkom maltretiranju od strane muževih roditelja.

Tri mjeseca bez ikakvog kontakta

Azra Dželilović je ranije potvrdila da gotovo tri mjeseca nije imala nikakav kontakt sa kćerkom. Iako se Amina u međuvremenu oglašavala na društvenim mrežama tvrdeći da joj je dobro, majka je insistirala da je djevojka pod pritiskom i kontrolom.

Porodica je sve vrijeme strahovala za njenu sigurnost.

Zvanično saopćenje policije

Iz Policijska stanica Novi Travnik potvrđeno je da je prijava zaprimljena jučer u 12.30 sati.

„Operativno dežurstvo zaprimilo je prijavu da se lice A. D. (2007) udaljilo od kuće uz pomoć drugih nepoznatih osoba. Istog dana u 12.50 sati tri osobe su se samovoljno javile u Policijsku stanicu Bugojno u vezi s navedenim događajem. Pod nadzorom kantonalnog dežurnog tužioca poduzimaju se istražne mjere i radnje radi utvrđivanja svih činjenica i okolnosti“, izjavio je portparol MUP SBK Muamer Karadža.

Po okončanju istrage bit će odlučeno o pravnoj kvalifikaciji i eventualnim daljnjim mjerama.

Raniji slučajevi nasilja dodatno uznemirili javnost

Javnost dodatno uznemirava činjenica da je Kantonalni sud u Novom Travniku ranije potvrdio optužnicu protiv Suvada Dedića i njegove supruge Maide zbog dugogodišnjeg psihičkog i fizičkog nasilja nad njegovim kćerkama iz prethodnog braka.

Prema navodima iz optužnice, djevojčice su godinama bile izložene izolaciji, izgladnjivanju i zabrani kontakta s rodbinom i vršnjacima.

Slučaj u rukama institucija

Slučaj Amine Dželilović-Dedić sada je u rukama nadležnih organa, koji trebaju utvrditi sve okolnosti njenog bijega, moguće zlostavljanje i odlučiti o daljnjim pravnim koracima.

Podeli ovaj članak
Nema komentara

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *