Kolumbijski predsjednik Gustavo Petro izjavio je da kokain nije gori od viskija i da je ilegalan isključivo zato što se proizvodi u Latinskoj Americi. Ovu kontroverznu tvrdnju iznio je tokom šest sati dugog sastanka vlade, izazivajući burne reakcije unutar i izvan zemlje.
“Kokain je ilegalan jer se proizvodi u Latinskoj Americi, a ne zato što je gori od viskija”, rekao je Petro, tvrdeći da je američka politika godinama sotonizirala ovu drogu dok je istovremeno tolerisala druge supstance.
Kolumbija, najveći svjetski proizvođač i izvoznik kokaina, već decenijama vodi borbu protiv trgovine drogom, ali Petro vjeruje da je rat protiv narkotika politički motivisan i vođen interesima moćnih država.
“Naučnici su analizirali ovo pitanje: kokain nije gori od viskija”, dodao je Petro, sugerišući da bi globalna industrija kokaina mogla biti “lako demontirana” ako bi droga bila legalizovana širom svijeta.
“Ako neko zaista želi mir, mora se uništiti posao s drogom. To bi se moglo lako postići legalizacijom kokaina na globalnom nivou. Prodavao bi se kao vino”, istakao je.
Kritika američke politike i sukob s Trumpom
Petro je u svom govoru povukao paralelu između kokaina i fentanila, droge koja je glavni uzročnik krize opijatima u Sjedinjenim Državama.
“Fentanil ubija Amerikance, ali se ne proizvodi u Kolumbiji”, rekao je Petro, naglasivši da je ova supstanca razvijena u američkim farmaceutskim kompanijama i da su njeni korisnici postali zavisni upravo zbog legalne distribucije.
Petrova izjava dolazi u trenutku kada su odnosi Kolumbije i Sjedinjenih Država zahladnjeli nakon odluke Bogote da zabrani američkim vojnim avionima da slete s deportovanim migrantima. Administracija Donalda Trumpa je oštro reagovala, zaprijetivši uvođenjem carinskih tarifa na kolumbijski izvoz, što je primoralo Petrovu vladu da popusti i prihvati migrante “bez ograničenja i odlaganja”, kako je navedeno iz Bijele kuće.
Rekordan rast proizvodnje kokaina
Prema podacima Ujedinjenih nacija, proizvodnja kokaina u Kolumbiji je 2023. godine dostigla rekordne nivoe, skočivši za 53 posto na više od 2.600 tona. Ovi podaci pokazuju da je uprkos višedecenijskoj borbi protiv narkotika Kolumbija i dalje epicentar globalne trgovine kokainom, javlja Politico.