Prvi put zajedno: Vojska Srbije i NATO održali veliku vojnu vježbu sa 600 vojnika

Redakcija
Autor
1 min čitanja
Foto: Ministarstvo odbrane Srbije

Pripadnici Vojske Srbije zajedno sa vojnicima zemalja članica NATO danas su na poligonu Borovac kod Bujanovaca izveli prvu zajedničku multinacionalnu taktičku vojnu vježbu.

Vježba je okupila oko 600 pripadnika oružanih snaga iz više država, a fokus je bio na uvježbavanju operacija u mirovnim misijama i kriznim situacijama.

Učestvovali vojnici Srbije, Italije, Rumunije i Turske

Na vježbi su učestvovali pripadnici vojski Srbije, Italije, Rumunije i Turske, dok su vojni planeri i posmatrači stigli i iz Velika Britanije, Njemačke, SAD, Francuska i Crna Gora.

Tokom vježbe izvedene su operacije poput borbe u urbanim uslovima, medicinske evakuacije, blokade i pretrage terena, izviđanja te helikopterskog desanta.

Prisustvovali visoki zvaničnici Srbije i NATO-a

Vježbi su prisustvovali ministar odbrane Srbije Bratislav Gašić, načelnik Generalštaba Milan Mojsilović, kao i zamjenik pomoćnika generalnog sekretara NATO-a Kevin Hamilton.

Hamilton je pohvalio saradnju Srbije i NATO-a te poručio da ovakve vježbe doprinose regionalnoj stabilnosti.

“NATO namjerava nastaviti unapređivati saradnju sa Srbijom uz puno poštovanje njene vojne neutralnosti”, rekao je Hamilton.

“Pokazali visok nivo obučenosti”

Rukovodilac vježbe Branislav Stevanović izjavio je da su svi učesnici pokazali visok nivo profesionalizma i osposobljenosti za izvršavanje kompleksnih zadataka u mirovnim operacijama.

OZNAČENO:
Podeli ovaj članak
Nema komentara

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *