Nekadašnji komandant Drinskog korpusa Vojske Republike Srpske Radislav Krstić, koji je u Haškom tribunalu osuđen na 35 godina zatvora zbog pomaganja i podržavanja genocida u Srebrenici, prebačen je iz Pritvorske jedinice Ujedinjenih nacija u Estoniju, gdje će služiti ostatak zatvorske kazne.
Informacija o premještanju Krstića postala je javna nakon što je ukinut povjerljivi status naloga koji je izdao Međunarodni mehanizam za krivične sudove. Odlukom Mehanizma, Estonija je prihvatila da Krstić ostatak kazne izdržava upravo u toj zemlji.
Krstić je presudom Haškog tribunala iz 2004. godine proglašen krivim za pomaganje i podržavanje genocida, zločine protiv čovječnosti i kršenje zakona i običaja ratovanja. Iako je prvobitno osuđen za genocid, Žalbeno vijeće je tu kvalifikaciju preinačilo, ali je potvrđena dugogodišnja zatvorska kazna.
Nakon izricanja presude, Krstić je prebačen na izdržavanje kazne u Veliku Britaniju, no tamo je 2010. godine teško povrijeđen u napadu zatvorenika, zbog čega je vraćen u Haag. Kasnije je upućen u Poljsku, ali je i iz te zemlje vraćen u Pritvorsku jedinicu UN-a.
U više navrata Krstić je tražio prijevremeno puštanje na slobodu, ali su svi njegovi zahtjevi odbijeni. Predsjednica Mehanizma Graciela Gatti Santana u posljednjem odbijanju naglasila je da, iako postoji određeni napredak u Krstićevom ponašanju, on još nije dostigao nivo rehabilitacije koji bi omogućio prijevremeno puštanje.
– Pozdravljam činjenicu da je Krstić javno priznao da se u Srebrenici dogodio genocid i da je u njemu učestvovao, ali to nije dovoljno. Težina njegovih zločina zahtijeva viši prag rehabilitacije – istaknula je Gatti Santana.
Radislav Krstić ostaje jedna od najistaknutijih figura osuđenih za učešće u genocidu u Srebrenici, koji je odnio više od 8.000 života bošnjačkih muškaraca i dječaka u julu 1995. godine.