Rogatica čuva tradiciju: Obilježeno 450 godina Čaršijske džamije i 295 godina medrese

Redakcija
Autor
3 min čitanja
Foto: Facebook

U okviru manifestacije Dani džamija i džemata u Rogatica je obilježeno 450 godina Čaršijska džamija i 295 godina Rogatičke medrese, jubileji koji svjedoče o bogatoj duhovnoj, obrazovnoj i kulturnoj tradiciji Bošnjaka ovog kraja.

Tim povodom je nakon akšam-namaza u Šudžaudinovoj, odnosno Čaršijskoj džamiji, proučen mevludski program, dok su tokom godine planirani brojni kulturni i naučni sadržaji posvećeni historiji Rogatice.

Džamija rušena dva puta

Glavni imam Medžlis Islamske zajednice Rogatica Amel Kozlić podsjetio je na historijat Čaršijske džamije, koja je izgrađena 1576. godine u centru grada.

– Džamija je potpuno porušena 1914. godine, obnovljena 1933., a zatim ponovo srušena 1992. godine. Obnovljena je i svečano otvorena 2007. godine – kazao je Kozlić.

Rogatička medresa osnovana 1731. godine

Govoreći o Rogatičkoj medresi, Kozlić je istakao da je osnovana 1731. godine kao medresa internatskog tipa sa učionicama, sobama za učenike i vlastitim dućanima iz kojih se finansirala.

Podsjetio je da je medresa obnovljena 1900. godine, ali je već 1914. potpuno porušena nakon ulaska crnogorske vojske u Rogaticu.

– Nakon Prvog svjetskog rata djelovala je u sklopu džamije sve do 1930. godine, kada je njen rad ugašen zajedno s mnogim drugim medresama u BiH – rekao je Kozlić.

Teška demografska slika Rogatice

Kozlić je podsjetio i na stradanje Bošnjaka Rogatice tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu, navodeći da je prije rata na području Medžlisa djelovalo 18 džemata i isto toliko džamija.

– Danas na području cijelog Medžlisa stalno živi svega 231 osoba. U gradu imamo samo 19 stanovnika koji stalno borave ovdje, dvoje učenika u osnovnoj školi i nijednog srednjoškolca – kazao je.

Ipak, istakao je da se život u džematima održava zahvaljujući povratnicima i ljudima koji, iako žive van Rogatice, redovno učestvuju u aktivnostima i obnovi džamija.

“Rogatica je bila gnijezdo uleme i intelektualaca”

Posebno emotivno govorila je Rogatičanka Zehra Alispahić, prisjećajući se odrastanja uz Čaršijsku džamiju i nekadašnjeg života u Rogatici.

– Ovo je bila čaršija koja je živjela 24 sata. Svi smo se poznavali, poštovali i voljeli bez obzira na vjeru ili porijeklo – kazala je.

Dodala je da je Rogatica bila “gnijezdo uleme, umjetnika i intelektualaca”, podsjećajući na brojne ličnosti koje su obilježile kulturni i duhovni život ovog kraja.

“Zavičaj uvijek ostaje u nama”

Alispahić je istakla da je obnovila svoju kuću u Rogatici i da redovno dolazi u rodni kraj.

– Mi možemo otići, ali zavičaj u nama uvijek ostaje. Nadam se da će doći vrijeme kada će se ljudi i potomci Rogatičana vraćati ovdje – poručila je.

Podeli ovaj članak
Nema komentara

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *