U Republici Srpskoj sutra će biti obilježen Dan žalosti povodom 34 godine od početka ratnih sukoba u Bosni i Hercegovini, potvrđeno je iz Ministarstva rada i boračko-invalidske zaštite RS.
Ministar Radan Ostojić izjavio je za novinsku agenciju Srna da je odluku o proglašenju Dana žalosti donijela Vlada Republike Srpske na inicijativu resornog ministarstva i Boračke organizacije Republike Srpske (BORS).
Kako je navedeno, Predsjedništvo BORS-a je još 2025. godine zatražilo od nadležnih institucija da se 1. mart proglasi danom žalosti, smatrajući da ovaj datum simbolizira početak rata u BiH i stradanja koja su uslijedila.
Iz BORS-a navode da je 1. marta 1992. godine održan, kako tvrde, nelegitimni referendum o nezavisnosti BiH, bez učešća srpskog naroda, a istog dana dogodio se i napad na svadbenu povorku u Sarajevu, u kojem je ubijen Nikola Gardović, ranjen pravoslavni sveštenik Radenko Mirović, dok je srpska zastava zapaljena, prenosi Crna-Hronika.
Dalje se podsjeća i na niz događaja koji su uslijedili početkom marta i aprila 1992. godine, uključujući ulazak Hrvatske vojske u Bosanski Brod, kao i zločine u Sijekovcu i Kupresu, što se u saopštenju BORS-a navodi kao direktan uvod u početak rata u BiH.
U saopštenju se ističe da, uz poštovanje svih žrtava, srpski narod smatra da je tokom sukoba pretrpio najveća stradanja.
Za razliku od Republike Srpske, u dijelu Federacije BiH sa većinskim bošnjačkim stanovništvom 1. mart se obilježava kao Dan nezavisnosti Bosne i Hercegovine.
data-nosnippet>
