32.7 C
Sarajevo
07/18/2024
Jutarnji
NaslovnicaSportŠpanija u dramatičnom meču savladala Njemačku i prošla u polufinale Evropskog prvenstva

Crvena furija je na sjajan način otvorila utakmicu i već u prvoj minuti je Morata sjajno ostavio loptu za Pedrija, koji je šutirao pravo u Neuera, a budući su Nijemci bili agresivni, do šeste minute su napravili nekoliko prekršaja, te su pokazali da će u Stuttgartu igrati oštro.

U osmoj minuti su Španci ostali bez Pedrija zbog povrede, a umjesto njega je na teren ušao Olmo, da bi potom nad njim nekoliko minuta kasnije napravljen faul iz kojeg nije bilo opasnosti po gol golmana Njemačke.

Igrala se 16. minuta, kada je Ruiz isprobao svoj šut, ali je lopta otišla preko gola, da bi Nijemci prvi put ozbiljnije zaprijetili u 21. minuti, kada je Havertz šutirao glavom, a njegov udarac je bez većih problema zaustavo Simon.

Dvije minute kasnije, šutirao je Laporte, ali je Neuer bio oprezan, a nakon toga se vodila velika bitka za svaki centimetar terena i ozbiljnih šansi nije bilo sve do 34. minute. Poslije lijepe akcije Elfa, dobro je reagovao čuvar mreže Crvene furije.

Igrala se 35. minuta, kada je Havertz pokušao sa nekih 16 metara, ali je Simon rutinski uhvatio loptu, da bi potom u 39. minuti Olmo šutirao iz daljine, a Neuer je uz dosta problema zaustavio njegov udarac.

Ujedno, to je bila posljednja šansa u prvom poluvremenu, pa se na odmor otišlo kod rezultata 0:0.

Početkom drugog dijela meča u Stuttgartu je Njemačka napravila dvije promjene, Andrich i Wirtz ušli su umjesto Cana i Sanea, a kod Španije je Nacho zamijenio Le Normanda.

U 47. minuti je Morata lijepo okrenuo reprezentativca Njemačke na petercu, ali je iz okreta pucao previsoko, a samo četiri minute kasnije, Crvena furija je stigla u vodstvo.

Yamal je sa desne strane odigrao povratnu loptu, a na nju je natrčao Dani Olmo, koji je sa 13-14 metara precizno pogodio protivničku mrežu.

U 55. minuti je Njemačka imala dvije obećavajuće situacije, ali je oba puta na nivou bila odbrana Španije, da bi potom na drugoj strani Wirtzov udarac iz daljine otišao u korner.

Novi šansi na susretu nije bilo sve do 70. minute. Andrich je silovito šutirao sa dvadesetak metara, ali je lijepo to odbranio Simon.

Sedam minuta kasnije, stativa je spasila Španiju. Wirtz je ubacio loptu pred gol, a onda je Fullkrug u padu zahvatio loptu i pogodio stativu.

Igrala se 82. minuta, kada je Njemačka imala priliku. Simon je loše ispucao loptu, Havertz je u punom trku krenuo prema njemu sa loptom u nogama, ali je golman Crvene furije bio daleko od gola, pa se igrač Elfa odlučio na lob, ali nije bio precizan.

Elf je uspio doći do izjednačenja u 89. minuti. Mittelstadt je ubacio na drugu stativu, Kimmich je potom glavom spustio loptu za Wirtza, koji je sa šest metara pogodio za 1:1.

Nakon kraja regularnog dijela utakmice, uslijedili su produžeci gdje se igralo poprilično mirno, bez pravih uzbuđenja i prilika, a onda je uslijedila šansa za Španiju. Oyarzabal je vrlo dobro šutirao sa distance, ali je lopta otišla malo pored gola.

U 105. minuti je Njemačka imala dobru šansu. Wirtz je nakon povratne lopte šutirao sa 16 metara, ali je lopta otišla pored stative i to je bila posljednja šansa u prvom produžetku.

Početkom drugog produžetka, Cucurella je rukom blokirao udarac Musiale, potom se uključio VAR, ali nije dosuđen penal za Nijemce.

Samo minut kasnije, dobra kontra Elfa nije imala sretan završetak, s obzirom na to da je Fullkrug loše zahvatio loptu i ona je otišla daleko od gola.

Ubuđenja u Stuttgartu potom nije bilo sve do 119. minute, a onda je Španija stigla do novog vodstva. Olmo je ubacio loptu u protivnički šesnaesterac, Merino je ostao sam, a onda je glavom pogodio za 2:1 i plasman svoje ekipe u polufinale Eura.

Španija – Njemačka 2:1 (Olmo 51‘, Merino 119‘, – Wirtz 89‘).