Tuzla se sjeća 34 godine od historijske odbrane grada, dan kada je pobijedilo dobro

Redakcija
Autor
3 min čitanja
Foto: Tuzlainfo.ba

Na današnji dan, 15. maja, Tuzla obilježava godišnjicu jednog od najvažnijih datuma u historiji grada i cijele Bosne i Hercegovine


Počast žrtvama i braniocima

Polaganjem vijenaca, cvijeća i minutom šutnje Tuzla je danas odala počast vojnim i civilnim žrtvama i obilježila 15. maj. Dan odbrane grada. Prije tačno 34 godine, legitimne policijske snage odbranile su Tuzlu od napada paravojnih formacija, u onome što je postalo jedan od simbola otpora i dostojanstva u odbrani Bosne i Hercegovine.

Šta se desilo 15. maja 1992. godine?

Povlačeći se iz kasarne Husinska buna, pripadnici paravojske takozvane Srpske Republike, osnovane svega tri dana ranije u Banjoj Luci pod komandom Ratka Mladića,  zajedno s novoformiranom Vojskom Jugoslavije izvršili su napad na pripadnike MUP-a BiH koji su obezbjeđivali izlazak kolone iz grada. Mjesto sukoba bila je Brčanska Malta, a branioci grada uspjeli su odbiti napad i sačuvati živote i imovinu građana.

Prema podacima Fondacije Istina, pravda, pomirenje, u toj bici poginula su tri pripadnika Stanice javne bezbjednosti Tuzla i 33 vojnika iz kolone.

Gradonačelnik Lugavić: “Odbranjen je tuzlanski način života”

Gradonačelnik Tuzle Zijad Lugavić podsjetio je da je istina o odbrani grada potvrđena i sudskim presudama te da kao takva ne može biti predmet osporavanja.

“Toga dana je odbranjen tuzlanski način života, multietničnost, antifašizam, zajednički život i bogatstvo različitosti. To je urađeno na častan i dostojanstven način. To je bila građanska odbrana svih onih demokratskih vrijednosti jednog društva”, istakao je Lugavić.

Jurić: “Na Brčanskoj Malti potukli su se dobro i zlo”

Komandir tadašnje Druge manevarske jedinice Stanice javne bezbjednosti Tuzla Niko Jurić nije birao riječi kada je opisivao taj historijski dan.

“Hvala dragom Bogu, pobijedilo je dobro, dok je zlo otišlo. Mi smo čuvali gole živote i imovinu građana Tuzle. I to je jedina istina, koju moraju prihvatiti ako žele mirno živjeti i spavati”, naglasio je Jurić, dodavši da je za dešavanja najodgovorniji Mile Dubajić, zapovjednik vojnih snaga.

Bešlagić: “Pozivam ih da dođu s argumentima”

Ratni načelnik Tuzle Selim Bešlagić podsjetio je da je istina o Brčanskoj Malti dokazana i da je INTERPOL stavio tačku na cijeli slučaj, iako procesuiranje odgovornih još uvijek nije realizirano.

“Oni su neprekidno u ofanzivi da podmetnu kako je Tuzla bila logor. Ja ih pozivam da dođu s argumentima i dokažu. Porodicama poginulih poručujem da sam spreman organizirati sastanak, ukoliko žele razgovarati s nama”, poručio je Bešlagić.

Tuzla danas, 34 godine kasnije, stoji kao dokaz da se dostojanstvo i sloboda mogu odbraniti i da se istina, ma koliko dugo čekala, uvijek na kraju potvrdi.

Podeli ovaj članak
Nema komentara

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *