U Hrvatskoj su sve pripreme završene za vraćanje vojnog roka, a sada se samo čeka usvajanje zakona koji će regulisati ovaj proces, javlja Anadolija.
Potpredsjednik Vlade Republike Hrvatske i ministar odbrane, Ivan Anušić, zajedno sa načelnikom Glavnog stožera Oružanih snaga RH, general-pukovnikom Tihomirom Kundidom, posjetio je vojni poligon “Eugen Kvaternik” u Slunju. Tom prilikom obišli su objekte koji su predviđeni za polaznike temeljnog vojnog osposobljavanja, a poligon u Slunju samo je jedan od tri objekta na kojima će se obučavati budući vojnici. Ostale dvije lokacije su kasarna “General-bojnik Andrija Matijaš-Pauk” u Kninu i kasarna “123. brigade HV” u Požegi.
Ministar Anušić istakao je da je infrastruktura u potpunosti spremna za početak obuke, te da se sada očekuje samo usvajanje Zakona o odbrani i Zakona o službi u Oružanim snagama RH, koji su trenutno u fazi usuglašavanja. Očekuje se da će zakoni biti usvojeni do ljetne pauze Hrvatskog sabora, a prvi vojnici bi u kasarne mogli stići najesen.
Za vrijeme temeljnog vojnog osposobljavanja, kandidati će imati mjesečnu naknadu od 1.100 eura, a dva mjeseca obuke biće upisana u njihov radni staž. Također, oni koji završe obuku biće u prednosti prilikom zapošljavanja u državnoj i javnoj službi. Zaposleni vojnici neće moći dobiti otkaz tokom obuke, jer će im prava iz radnog odnosa biti zamrznuta u skladu sa Zakonom o radu.
Ministar je naglasio da će temeljno vojno osposobljavanje biti otvoreno i za djevojke, koje već sada čine oko 15% od ukupnog broja polaznika dobrovoljnog vojnog osposobljavanja.
U kontekstu povećane sigurnosne situacije u svijetu, posebno u Ukrajini i na Bliskom istoku, zemlje širom Zapadnog Balkana, uključujući Hrvatsku, povećavaju svoje vojne budžete i razmišljaju o jačanju svog vojnog potencijala.
Za Bosnu i Hercegovinu, međutim, može se reći da ne uspijeva da održi korak sa svojim susjedima u ovom pogledu.